Praktyczne doradztwo prawne, które stawia na Twoje interesy.

Praktyczne doradztwo prawne, które stawia na Twoje interesy.

Koronawirus a umowa o pracę

W związku z obecną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa wielu pracodawców zmaga się z szeregiem problemów związanych ze spadkiem obrotów w przedsiębiorstwach.
Szereg z nich zdecydowało się, lub zdecyduje na zmniejszenie zatrudnienia w swoich zakładach pracy.

Na co zatem powinien zwrócić uwagę pracownik, który wskutek pandemii, otrzyma oświadczenie pracodawcy zawierające rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem?

Po pierwsze: powód rozwiązania umowy o pracę. W przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, przepisy prawa nakazują pracodawcy by podał przyczynę swojej decyzji. Przyczyna ta musi być konkretna oraz rzeczywista. Jeśli nie wskaże przyczyny, takie oświadczenie jest wadliwe.
W obecnej sytuacji pracodawca może podać jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem spadek obrotów przedsiębiorstwa i konieczność likwidacji stanowisk pracy. W przypadku, w którym pracodawca zdecyduje się na likwidację jednego z wielu stanowisk pracy – w związku z negatywnymi skutkami pandemii, musi on jednak zachować wymogi formalne związane z taką przyczyną: wskazać kryteria doboru pracownika do zwolnienia. Kryteria te muszą być obiektywne i rzeczywiste, a nie wytworzone na potrzeby konkretnego zwolnienia.

Po drugie: wymogi formalne. Każde oświadczenie pracodawcy rozwiązujące umowę o pracę za wypowiedzeniem, powinno spełniać warunki formalne: winno być dokonane na piśmie, pracownik powinien być także pouczony o możliwości wniesienia odwołania do sądu pracy.

Po trzecie: odprawa. Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników, rozwiązujący z pracownikami umowy o pracę z przyczyn ich niedotyczących – ma obowiązek wypłacenia odprawy pracownikom – na zasadach wskazanych w tzw. ustawie o zwolnieniach grupowych. Co ważne – odprawa taka będzie w pewnych sytuacjach– po spełnieniu wymogów ze wskazanej wcześniej ustawy – przysługiwać także pracownikom zatrudnionym na czas określony czy pracownikom, z którymi stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron.

Jeśli pracownik został zwolniony w nieprawidłowy sposób, lub z przyczyn nieobiektywnych i nierzeczywistych może odwołać się do Sądu w terminie 21 dni od dnia otrzymania zwolnienia.


Szukasz pomocy adwokata?

Twój Zaufany Adwokat: Doświadczenie, Zaangażowanie i Indywidualne Podejście


Zobacz inne wpisy: