Praktyczne doradztwo prawne, które stawia na Twoje interesy.

Praktyczne doradztwo prawne, które stawia na Twoje interesy.

Pieniądze na kontach bankowych a podział majątku wspólnego

Przy podziale majątku nie ma znaczenia czy rachunki bankowe należą tylko do Ciebie, czy są wspólne, czy tylko małżonka. Istotne jest skąd pochodzą pieniądze na tych rachunkach.Oczywiście chodzi to u okres trwania wspólności małżeńskiej. 

Jeśli przykładowo prowadzisz rachunek bankowy i jedynie Ty jesteś jego właścicielem, a wpływa tam Twoje wynagrodzenie za pracę to środki te i tak będą podlegać podziałowi. 

Wiadomo, że kwota na rachunkach bankowych jest zmienna. Środki pieniężne będą dzielone na dzień ustania wspólności majątkowej (czyli na datę sporządzenia aktu notarialnego ustanawiającego rozdzielność majątkową lub datę oznaczoną w wyroku ustanawiającym rozdzielność majątkową lub na dzień uprawomocnienia się wyroku rozwodowego). 

Oznacza to, że jeśli na dzień rozdzielności majątkowej na „Twoim” koncie bankowym znajduje się np. 5.000 zł to będziesz zobowiązany do spłaty małżonka w wysokości połowy zgromadzonych środków, w naszym przypadku – 2.500 zł. 

Oczywiście jeśli na kontach bankowych posiadasz środki pieniężne, które wchodzą w skład Twojego majątku osobistego (a nie wspólnego) np. ze spadku, darowizny, bądź są to środki, które miałeś przed zawarciem małżeństwa to nie będziesz musiał się nimi dzielić. Pamiętaj jednak, że to Ty będziesz musiał wykazać skąd masz dane środki pieniężne. 

Niestety sprawy o rozwód mogą trwać bardzo długo, powinieneś wtedy rozważyć złożenie pozwu o rozdzielność majątkową. 

Cały czas bowiem środki pieniężne wpływające na Twój i małżonka rachunek są wspólne i za jakiś czas będzie trzeba się nimi podzielić.


Szukasz pomocy adwokata?

Twój Zaufany Adwokat: Doświadczenie, Zaangażowanie i Indywidualne Podejście


Zobacz inne wpisy: