Ustalenie kontaktów z rodzicem, z którym dziecko nie mieszka stanowi element obligatoryjny wyroku rozwodowego. Jeśli jesteś w stanie porozumiewać się na bieżąco z małżonkiem co do kontaktów z dzieckiem to możecie wspólnie wnieść, aby sąd nie orzekał o tych kontaktach.
Co jednak w przypadku, gdy nie ma możliwości, aby współdziałać z drugim rodzicem, albo małżonek ma zupełnie inną wizję kontaktów? Wtedy o kontaktach małżonka z dzieckiem zadecyduje sąd. Sąd będzie musiał precyzyjnie ustalić kontakty, aby nie było wątpliwości co do ich stosowania. Ważne jest zatem, żebyś to Ty w swoim pozwie konkretnie je wskazał. Musisz podać konkretnie dni, lub tygodnie oraz godziny. Ważne, abyś wskazał, kto ma być zobowiązany do odwożenia i przywożenia dziecka z kontaktu. Przykładowo:
- wnoszę o ustalenie, że kontakt ojca z małoletnim dzieckiem stron będzie się odbywać bez obecności matki (lub w jej obecności – zależy od sytuacji) w każdą środę miesiąca od godziny 15.00 do godziny 18.00 z zobowiązaniem ojca do odbioru małoletniego dziecka z placówki edukacyjnej/miejsca zamieszkania i odwiezienia dziecka do miejsca zamieszkania po zakończonym kontakcie.
Możesz uregulować również kwestie weekendów, Świąt Bożego Narodzenia, urodzin dziecka itd. Pamiętaj, że musisz być w tym precyzyjny.
W przypadku, gdy drugi rodzic chce szerszych kontaktów, niż przez Ciebie proponowane, lub odwrotnie konieczne jest wskazanie argumentów, dowodów, świadków, którzy potwierdzą, że sposób zaproponowanych przesz Ciebie kontaktów jest najlepszy dla dobra dziecka.