Pozew o rozwód to pismo wszczynające postępowanie, a zatem musi spełniać szereg wymogów formalnych, aby Sąd nadał mu bieg. W pozwie musisz wskazać swoje dane oraz dane małżonka – adresy zamieszkania, wraz z numerem PESEL. Pismo powinno być zatytułowane „pozew o rozwód”. Wyrok rozwodowy musi zawierać szereg rozstrzygnięć, a zatem musisz określić, czy żądasz orzeczenia rozwodu z winą małżonka, czy bez orzekania o winie. Kolejną kwestią jest uregulowanie sytuacji dzieci (jeśli je posiadasz) – tutaj powinieneś wskazać, komu ma być powierzona władza rodzicielska, gdzie dziecko powinno mieć ustalone miejsce zamieszkania, o jakie kontakty i alimenty wnosisz. Jeśli nadal zajmujesz z małżonkiem wspólne mieszkanie, czy dom możesz również wnieść o ustalenie sposoby korzystania z mieszkania/domu. Sądem właściwym do złożenia pozwu jest sąd ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Zawsze to będzie Sąd Okręgowy.
Pozew o rozwód podlega opłacie 600 zł. Jeśli nie jesteś w stanie ponieść tej opłaty możesz złożyć wniosek o zwolnienie z uiszczenia kosztów.
Pozew musi być złożony wraz z odpisem, dla drugiej strony.
Od razu w pozwie możesz wnieść o zabezpieczenie np. alimentów na dziecko, czy na siebie lub np. o kontakty dziecka z drugim rodzicem. Pamiętaj, że to co twierdzisz w pozwie powinno mieć odzwierciedlenie w składanych dokumentach, aby jak najlepiej uprawdopodobnić roszczenie.