W postępowaniu spadkowym możesz kwestionować ważność testamentu, jeśli uważasz że może być on nieważny.
Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści oraz pod wpływem groźby.
W tych przypadkach jak najbardziej powinieneś zgłosić zarzut nieważności testamentu. Często mamy do czynienia z sytuacją, gdy osoba w ostatnich dniach życia sporządza testament i nie mamy pewności, czy faktycznie decyzja ta była podjęta świadomie, tym bardziej jeśli spadkodawca leczył się psychiatrycznie, lub np. był pod wpływem leków lub w innym stanie wyłączającym świadomość. W jaki sposób można jednak udowodnić, że faktycznie tak było? Kluczowe będą zeznania świadków, dokumentacja medyczna, a także opinia biegłych psychiatrów. Ważne jest powołanie wszelkich możliwych dowodów, bo to na Tobie jako osobie podważającej ważność testamentu ciąży obowiązek udowodnienia, że testament jest nieważny.
Ważność testamentu można kwestionować tylko w postępowaniu przed Sądem. Nie można zatem kwestionować testamentu przed notariuszem. Najczęściej nieważność testamentu jest podnoszona w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. Można jednak zarzut ten podnieść także w innych postępowaniach np. w postępowaniu o zachowek, jeśli zawiera zapis wydziedziczenia, czy też podczas postępowania o uchylenie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku.