Praktyczne doradztwo prawne, które stawia na Twoje interesy.

Praktyczne doradztwo prawne, które stawia na Twoje interesy.

Czy darowizny wchodzą w skład majątku wspólnego czy osobistego?

Darowizny z reguły wchodzą w skład majątków osobistych, o ile darczyńca inaczej nie postanowił.

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli ktoś daruje Ci np. mieszkanie, czy samochód i nie zastrzeże w umowie darowizny, że składnik ten ma być także dla małżonka to oznacza to, że rzecz ta będzie jedynie w Twoim majątku osobistym.  Musisz jednak pamiętać, że w skład majątku wspólnego wchodzą dochody również z majątków osobistych każdego małżonka. A zatem, jeśli wynajmiesz mieszkanie, które wchodzi w skład Twojego majątku osobistego to kwota, którą z tego tytułu uzyskasz wejdzie już w skład majątku wspólnego.

Co ze środkami pieniężnymi, które ktoś nam podaruje np. rodzice?

Również będą stanowiły Twój majątek osobisty, chyba że darczyńca zastrzeże, że mają być przeznaczone także dla małżonka. Aby nie było wątpliwości dopilnuj, aby umowa darowizny była w formie pisemnej i zgłoś ten fakt do urzędu skarbowego. Ciężko bowiem po kilku latach udowodnić, że dana kwota pochodzi z umowy darowizny, a nie np. z wynagrodzenia o pracę, które stanowi przecież majątek wspólny.

Zasada, że poczynione darowizny na rzecz jednego małżonka stanowią jego majątek osobisty doznaje jednak wyjątków w przypadku tzw. przedmiotów zwykłego urządzenia domowego, które zawsze wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków, chyba że darczyńca wyraźnie wykluczy z darowizny małżonka obdarowanego. Jeśli darczyńca nie chce, by z podarowanego – dla przykładu – odkurzacza korzystał małżonek obdarowanego, musi to wyraźnie wskazać w umowie darowizny.

Jeżeli otrzymasz zatem (jedynie Ty, a o Twoim małżonku nie będzie mowy) w darowiźnie np. sprzęt AGD czy telewizor to składniki te i tak zostaną objęte wspólnością małżeńską.


Szukasz pomocy adwokata?

Twój Zaufany Adwokat: Doświadczenie, Zaangażowanie i Indywidualne Podejście


Zobacz inne wpisy: