W tym artykule dowiecie się jak formalnie złożyć wniosek o podział majątku wspólnego.
Aby dokonać takiego podziału – pomiędzy Tobą, a małżonkiem musi być ustanowiona rozdzielność majątkowa albo orzeczony prawomocny rozwód. We wniosku należy przywołać i udokumentować podstawę ustania wspólności (prawomocny wyrok w sprawie o rozdzielność majątkową lub akt notarialny ustanawiający rozdzielność majątkową albo prawomocny wyrok rozwodowy).Do którego Sądu i wydziału złożyć wniosek.
1. Do którego Sądu i wydziału złożyć wniosek?
Wniosek o podział majątku wspólnego należy złożyć do sądu rejonowego właściwego według miejsca położenia majątku. Jeżeli majątek wspólny obejmuje nieruchomość to wniosek powinieneś złożyć do Sądu właściwego dla miejsca położenia tej nieruchomości. W sytuacji, gdy posiadacie w majątku wspólnym więcej niż jedną nieruchomość w okręgu kilku sądów do Ciebie należy wybór w którym Sądzie złożysz wniosek.
Co jeśli posiadacie w majątku wspólnym jedynie ruchomości? Wtedy o właściwości Sądu decyduje miejsce, w którym rzeczy te znajdują się w chwili składania wniosku. Późniejsza zmiana miejsca ich położenia nie ma już wpływu na właściwość sądu.
Sprawy o podział majątku wspólnego rozpoznają wydziały cywilne.
2. Ile wynosi opłata od wniosku o podział majątku wspólnego?
Opłata ta jest stała i wynosi 1.000 zł. Jeśli jednak wniosek zawiera zgodny projekt podziału, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 zł.
3. Uczestnicy postępowania w sprawie o podział majątku wspólnego
Jeśli to Ty składasz wniosek o podział majątku wspólnego oznaczasz siebie jako wnioskodawcę – musisz wskazać swoje dane (imię i nazwisko) swój adres zamieszkania (adres zameldowania nie ma znaczenia), oraz podać swój PESEL. Druga stronę postępowania (małżonka bądź już byłego małżonka) oznaczasz jako uczestnika postępowania i również musisz wskazać imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL.
4. Jak zatytułować wniosek?
Musisz oznaczyć rodzaj pisma – po prostu zatytułuj pismo „wniosek o podział majątku wspólnego”.
5. Określ wartość przedmiotu sporu
Wymogiem formalnym wniosku o podział majątku wspólnego jest wskazanie wartości przedmiotu sporu (w skrócie wps). Tto ogólna wartość całego wspólnego majątku – podana oczywiście orientacyjnie, w przybliżeniu.
6. Co zawrzeć w treści wniosku o podział majątku wspólnego?
- określ majątek, który ma być przedmiotem podziału wraz ze wskazaniem jego wartości rynkowej.
Przykładowo, gdy oznaczasz nieruchomość – wskaż jej dokładnie miejsce położenia, numer księgi wieczystej, numer geodezyjny i określ w przybliżeniu jaka jest jej wartość.
Przy opisie ruchomości wskaż ich cechy szczególne, podaj ewentualne numery seryjne, czy w przypadku samochodu – nr rejestracyjny, markę, model oraz rok produkcji.
- wskaż w jaki sposób żądasz dokonania podziału majątku tj. na czyją własność ma zostać przyznany dany składnik majątkowy;
- wniosek może zawierać także inne żądania: ustalenia nierównych udziałów, rozliczenia nakładów małżonka z majątku wspólnego na osobisty, czy z osobistego na wspólny;
- wnioski dowodowe: np.z dokumentów, świadków, opinii biegłego;
- uzasadnienie wniosku;
7. Wskaż sądowi przyczyny, dlaczego nie udało Ci się z małżonkiem podzielić majątku w sposób polubowny (pozasądowy) i czy podjąłeś taką próbę, a jeśli nie to dlaczego.
Oczywiście nie musisz opisywać sądowi dokładnie przebiegu negocjacji z małżonkiem. Wystarczy informacja, iż podjąłeś próbę pozasądowego rozwiązania sporu, jednak nie osiągnąłeś z małżonkiem porozumienia. A jeśli takiej próby nie podjąłeś wyjaśnił sądowi przyczyny takiego stanu rzeczy np. silny pomiędzy Wami konflikt.
8. Podpis, załączniki, odpis wniosku dla małżonka
Wniosek musi być przez Ciebie podpisany. Wskaż również załączniki do wniosku, które składasz np. odpis księgi wieczystej, kopię dowodu rejestracyjnego, wyrok rozwodowy, akt notarialny lub wyrok ustanawiający rozdzielność majątkową, rachunki, faktury, potwierdzenie uiszczenia opłaty od wniosku. Wniosek wraz z załącznikami złóż w dwóch egzemplarzach (drugi egzemplarz dla małżonka – wystarczy zrobić kserokopie wniosku wraz z załącznikami dla Sądu).